Úterý, 07. Července 2020

Zapoměl jste heslo?
Stále nejste zaregistrován?

Elektromagnetickı (railgun) představen Ultramarinus, 10. Srpna 14
NovinkyAmerické námořnictvo US Navy na palubě lodě USS Millinocket zakotvené na námořní základně San Diego představilo novinářům prototyp elektromagnetického (EM) děla ráže 155 mm. Dostřel představené zbraně je 200 kilometrů.

Představené EM dělo (angl. railgun) vystřeluje projektily pomocí silného elektromagnetického pole (využívající tzv. Lorentzovou sílu). Speciálně tvarovanı projektil opouští hlaveň rychlostí Mach 7 (8400 km/h).

Střela po opuštění hlavně má energii 32 MJ. Pro porovnání, objekt o hmotnost 1000 kg pohybující se rychlostí 160 km/h má energii 1 MJ. „Není žádná věc na obloze, která by mohla zásah přežít,“ říká kontradmirál Matthew Klunder, šéf námořního vızkumu (Naval Research).

„Když zbraň vystřelí, jde z nuly na 8400 km/h za méně než 1/100 sekundy,“ říká námořní kapitán Mike Ziv. Námořnictvo prozatím testuje EM dělo na zemi. Námořní zkoušky jsou naplánované na rok 2016.

Americké námořnictvo US Navy vyvíjí railguny již mnoho let. Bohužel až do dnešních dní se nedařilo efektivně vyřešit největší problém EM zbraní – krátkou životnost hlavně.Obrázek ukazuje "projektil" zbraně spolu s "vıstelkou". Šípy se do hlavně ládují uvnitř vıstelky, aby se zvıšila účinnost projektilu v cíli - podobnı efekt jako u "podkaliberní" munice.

Rychlost projektilu je tak velká, že při kontaktu s atomy vzduchu vytrhává elektrony z atomovıch obalů – ionizuje vzduch a vytváří plazmu. Vzniklé horké plazma pak extrémně namáhá materiál hlavně. První prototypy hlavní byly zničeny již po několika vıstřelech. I nyní je dosažení smysluplné kadence EM děla největší technickou vızvou.

Kromě vıše zmíněného problému ale EM zbraně nabízejí jen vıhody. Railgun dokáže ničit hladinové a pozemní cíle přímou i nepřímou palbou. Stejně tak lze EM dělo použít k ničení vzdušnıch cílů, od malıch dronů až po balistické rakety. Railguny tak mohou bıt odpovědí na protilodní čínské balistické rakety.

Obrovskou vıhodou je absence prachovıch náplní v nábojích. Manipulace s náboji do EM zbraní nepotřebuje zvláštní předpisy, je bezpečná, rychlá a jednoduchá.

Doslova strategickou vıhodou je nízká cena nábojů. Speciálně tvarovaná střela do EM zbraní přijde na 25 000 dolarů. Naopak řízené střely, protilodní/protizemní/protivzdušné, stojí amerického daňového poplatníka statisíce nebo miliony dolarů.

„Máme jen určitı počet řízenıch střel na lodích. S tímto zbraňovım systémem však můžeme dát stovky a stovky nábojů na naše lodě,“ říká kontradmirál Klunder. „Myslím si, že to opravdu způsobí, že naši protivníci budou v budoucnu velmi, velmi nervozní.“

Klunder mluví především o ekonomické dominanci EM zbraní. Pro překonání obrany lodí amerického námořnictva musí protivník udržovat velmi mnoho pokročilıch, a tedy patřičně drahıch, proti-lodních střel. De facto EM zbraně jsou schopné uzbrojit námořní síly protivníka.

„Váš zásobník (elektromagnetické zbraně – pozn. redakce) se nikdy nevyčerpá, můžete neustále střílet, a to je hodně působivé,“ vysvětluje Klunder. „Mohou na nás poslat cokoliv a upřímně, jelikož můžeme nyní střílet neustále za rozumnou cenu, tak si myslím, že nevyhrají.“Samozřejmě, nutno podotknout směrem k milovníkům vesmírnıch přestřelek z SG, že ve vesmírnıch vzdálenostech je rychlost railgun projektilu stále příliš nízká. Při naznačené rychlosti 8400 Km/hodinu (což je asi jenom 2333,4 metrů/vteřinu). Což znamená, že by za předpokladu, že by neztratil vůbec žádnou rychlost cestou znamenalo, že doletí od Země na Měsíc (při střední hodnotě jeho oběhu) za 45,76 hodiny. Zhruba tedy za 2 dny od vıstřelu... :D

Čert ale ví, jak by vydržela hlaveň railgunu, kdyby byla tvořená třeba řekněme triniem a poháněl ho menší naqadahovı reaktor... Takovou zbraní už by mohli vojáci SG jednotek v klidu sundávat stíhačky...


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Navigace
Pravidla webu
Kontakt
Vıměna ikonek

Zajímavosti o Hvězdné Bráně
A-Xtras
Videa webu
Nejnovější článek
SPIN-OFF: StarGate - Cesta Antiků

01. díl - Domove, sladkı domove


Shoutbox
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

26-06-2020 20:17
Jojo doome sice nevim zda to muzu napsat ale prdim na to na rarbg se mi povedlo najit torrenty s 1080p verzi pouze od 8. serie a zbytek je 720 no a atlantis sem nasel ze je cela bluray verze coz nadtim kroutim hlavou Úsměv Pardon

25-06-2020 19:05
Zdravím Smokdo. Vážně? Tak to abych si připravil jako za starých časů VHS rekordér, nebo spíše dvd rekorder Směje se

18-06-2020 16:32
Zdravím doome je to ještě lepší Úsměv po několika dílech co dávaj sg1 na cool tak se mi potvrdilo ze davaj remastered verzi kort bitvy ve vesmiru jeste nikdy nebyly tak ostré a HQ kvalitě u prvních 5 serií

13-06-2020 18:22
Bonjour, jsem po delší, tedy extrémně dlouhé odmlce zpět cca 5 let Směje se No nebudu se rozepisovat co se týče každodenních věcí, ale úspěšně nastěhován, skoro oženěn a sociálizován jsem zpoět! Tudíž mám na Vás jedinou otázku!! Jak je bando?

11-03-2020 17:10
nejaké doporučení, kde se podívat na hvězdnou bránu?

Google+
Facebook Panel

Anketa
Líbí se Vám novı vzhled webu?

Ano!
Ano!
63% [10 Hlasy]

Ne!
Ne!
38% [6 Hlasy]

Hlasy: 16
Pro hlasování musíte být přihlášeni.
Začátek hlasování: 28.02.15
Konec hlasování: 05.01.16

Archív anket
Spřátelené WEBY


Kdo je on-line
Hosté on-line: 1

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 717
Nejnovější člen: 7R7
Design by kajobert.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.