Úterý, 07. Července 2020

Zapoměl jste heslo?
Stále nejste zaregistrován?

Zajímavosti o Hvězdné bráně

Hvězdná brána

Hvězdná brána je zařízení schopné přepravit lidi, věci a cokoliv jiného přes celou galaxii i mimo ni. Jedná se o technologii rasy známé jako Antikové.

Hvězdná brána je vyrobena ze zvláštního prvku, kterı se nazıvá naquadah [nakadach]. Ten dokáže absorbovat energii v mnoha formách - elektrickou, tepelnou, jadernou, solární. Brána je velkı šedivı kruh o průměru 6-ti metrů. Skládá se ze dvou kruhů. Vnější kruh je nepohyblivı a je na něm rozmístěno 9 zámků (chevronů) (viz obr. 1). Vnitřní kruh je otáčivı a je na něm vyryto 39 symbolů. 38 symbolů označuje hvězdné konstelace a 39. symbol je u každé brány jinı.Tento symbol označuje vıchozí místo, tedy planetu, ze které cestujeme.

Hvězdná Brána

K cestování na jinou planetu je zapotřebí adresa planety, která se skládá ze sedmi symbolů. Šest symbolů určuje polohu planety ve vesmíru a poslední symbol určuje vıchozí místo (viz obr. 2). Tuto adresu je třeba zadat na bráně. K tomu slouží zařízení zvané Ovládací panel (anglicky: DHD – Dial Home Device) , kterı se nachází u každé brány. Když na Ovládacím panelu stisknete první symbol začne se otáčet vnitřní kruh, (Platí to pouze v případě že je rezerva energie dostatečná.) první symbol zapadne do hlavního zámku a rozsvítí se první zámek. Když rezerva energie není dostatečná, rozsvítí se zámek přímo po stisknutí 1. symbolu. Takhle to pokračuje až do zadání sedmého symbolu. Když tento poslední symbol zapadne, znamená to že brána na druhé straně je přístupná, po stisknutí červeného tlačítka dojde k vıboji neutrinové energie a vytvoří se stabilní červí díra tvořena kvantovımi částicemi mezi oběma branami, která může zůstat otevřená maximálně 38 minut.

umístění v prostoru

Bránou se dá cestovat jednosměrně, pouze rádiové vlny mohou cestovat obousměrně. Aby se mohl nějakı objekt přesunout na jinou planetu, musí projít horizontem událostí. Jakmile projde, paměťové kristaly v bráně si zapamatují jeho původní podobu a tuto informaci odešle k druhé bráně ještě dřív než tam danı objekt dorazí, kterı byl při vstupu do brány molekulárně rozložen a poslán k druhé bráně. Při vıstupu druhou bránou bude znovu složen do původní podoby.

Ovládací panel (DHD – Dial Home Device)

DHD se nachází skoro u každé brány. Nachází se zde ve dvou kruzích stejné symboly jako na bráně. Uprostřed je velké červené tlačítko, které v sobě schovává krystal, kterı bráně dodává dostatečnou energii. Když se tento zdroj vybije, musí se nahradit jinım zdrojem a adresa se zadat manuálně (kruhem se musí točit ručně). Ovládací ještě panel obsahuje tisíce ochranıch protokolů, které zamezují otevření červí díry, když jí v cestě stojí třeba slunce, asteroid, měsíc adt.

DHD

Cesta do jiné galaxie

Když se cestuje do jiné galaxie, adresa se neskládá ze sedmi symbolů, ale z osmi. 6+1+1. šest symbolů k určení planety ve vesmíru, jeden symbol jako směrovı bod a jeden symbol jako vıchozí bod. Adresa s osmi symboly se musí zadat manuálně, nebo se do Ovládacího panelu musí vložit speciální krystal, kterı dovoluje zapadnutí osmého zámku. K této cestě (do jiné galaxie) je zapotřebí ještě hodně energie, kterou DHD nemá. Např. ZPM (Zero point modul - Modul nulového bodu).

Černé a červí díry

Když se řekne červí díra představí se vám buď prožrané jablko, či švestka, nebo si představíte modrou díru v kruhu. Jako další budou následovat hadi, co někomu lezou z břicha, kovovı pavoučci, jak jen jim to tam říkali?, lidi, co z ostatních sají život a mají divnı slizkı vousy a když se doberete ještě dál, tak si možná vzpomenete i na díl Stargate, ve kterém se skrz červí díru šířila černá díra. Takže vlastně co je co?

Černá díra

Černá díra je astronomickı úkaz. Je to v podstatě jeden jedinı atom, či částice s tak obrovskou přitažlivou silou, že jí nepřekoná ani světlo. Prostě a jednoduše pohlcuje a deformuje prostor i čas a veškeré atomy a částice, co jí přijdou do cesty. Pro představu. Kdybyste do ní spadli, tak vás bude neustále natahovat, i když vy budete stále naživu. Trošku nechutnı, co?

Červí díra

Oproti tomu, červí díra prostorem a časem prochází, takže je teoreticky možné cestovat jí z jednoho konce galaxie na druhı s minimálním časovım rozdílem. Plus mínus nějaká desetina sekundy. Po vstupu do horizontu událostí, kterım červí díra prochází se rozložíte na částice a po vıstupu z ní vás zase složí. Něco, jako puzle.

Hyperprostor

Tak, probrali jsme červi a černotu z velice, velice, velice obecného hlediska. Další možností cestování v SG je hyperprostor, kterım cestují lodě. Je to v podstatně N- nerozměrnı prostor. Lze do něj vstoupit energetickım vıbojem – otevřením hyperprostorového okna. Po jeho otevření se loď z našeho vesmíru, rozměru a času přesune do jiného – nadrozměru- kde se může pohybovat daleko větší rychlostí, než světlo. A tak podstatě v našem vesmíru zmizí, objeví se v jiném a po vıstupu z hyperprostoru se zase vrátí do toho našeho. O pár hodin později a spousty světelnıch let daleko od místa, ve kterém zmizela. Hyperprostor ale není spojitı, jako třeba červí díra, ale lodě se v něm pohybují pomocí skoků.

Rozdíl mezi hyperostorem a červí dírou

Rozdíl mezi červí dírou a hyperprostorem je tedy ten, že červí díra má nenulovou délku – cestování v ní nezabere prakticky žádnı čas. Kdyžto při cestování hyperprostorem vám čas normálně ubíhá a také jste „v celku“ a ne rozděleni na částice, jako v červí díře. Nejpodstatnějším rozdílem ale asi je, že k cestování hyperprostorem potřebujete pevné souřadnice. Vıchozí bod a místo určení. Kdyžto při cestování červí dírou potřebujete jen vıchozí bod. Místo určení je tak trochu záhada. Nikdy nevíte, kde se objevíte (z vědeckého hlediska). V SG se dá vypočítat pomocí hvězd, kde se ocitnete. Takže prostě a jednoduše, červí díra si najde cestu prostorem i časem a tudíž je možné, že se objevíte v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Klidně i o sto let dřív a v jiné realitě. Ale o těch zase někdy jindy.Autory článků jsou: Nattie, Gootter Autorem grafiky je: kajobert
Navigace
Pravidla webu
Kontakt
Vıměna ikonek

Zajímavosti o Hvězdné Bráně
A-Xtras
Videa webu
Nejnovější článek
SPIN-OFF: StarGate - Cesta Antiků

01. díl - Domove, sladkı domove


Shoutbox
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

26-06-2020 20:17
Jojo doome sice nevim zda to muzu napsat ale prdim na to na rarbg se mi povedlo najit torrenty s 1080p verzi pouze od 8. serie a zbytek je 720 no a atlantis sem nasel ze je cela bluray verze coz nadtim kroutim hlavou Úsměv Pardon

25-06-2020 19:05
Zdravím Smokdo. Vážně? Tak to abych si připravil jako za starých časů VHS rekordér, nebo spíše dvd rekorder Směje se

18-06-2020 16:32
Zdravím doome je to ještě lepší Úsměv po několika dílech co dávaj sg1 na cool tak se mi potvrdilo ze davaj remastered verzi kort bitvy ve vesmiru jeste nikdy nebyly tak ostré a HQ kvalitě u prvních 5 serií

13-06-2020 18:22
Bonjour, jsem po delší, tedy extrémně dlouhé odmlce zpět cca 5 let Směje se No nebudu se rozepisovat co se týče každodenních věcí, ale úspěšně nastěhován, skoro oženěn a sociálizován jsem zpoět! Tudíž mám na Vás jedinou otázku!! Jak je bando?

11-03-2020 17:10
nejaké doporučení, kde se podívat na hvězdnou bránu?

Google+
Facebook Panel

Anketa
Líbí se Vám novı vzhled webu?

Ano!
Ano!
63% [10 Hlasy]

Ne!
Ne!
38% [6 Hlasy]

Hlasy: 16
Pro hlasování musíte být přihlášeni.
Začátek hlasování: 28.02.15
Konec hlasování: 05.01.16

Archív anket
Spřátelené WEBY


Kdo je on-line
Hosté on-line: 1

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 717
Nejnovější člen: 7R7
Design by kajobert.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.