Americké námořnictvo US Navy na palubě lodě USS Millinocket zakotvené na námořní základně San Diego představilo novinářům prototyp elektromagnetického (EM) děla ráže 155 mm. Dostřel představené zbraně je 200 kilometrů.
Představené EM dělo (angl. railgun) vystřeluje projektily pomocí silného elektromagnetického pole (využívající tzv. Lorentzovou sílu). Speciálně tvarovaný projektil opouští hlaveň rychlostí Mach 7 (8400 km/h).
Střela po opuštění hlavně má energii 32 MJ. Pro porovnání, objekt o hmotnost 1000 kg pohybující se rychlostí 160 km/h má energii 1 MJ. „Není žádná věc na obloze, která by mohla zásah přežít,“ říká kontradmirál Matthew Klunder, šéf námořního výzkumu (Naval Research).
„Když zbraň vystřelí, jde z nuly na 8400 km/h za méně než 1/100 sekundy,“ říká námořní kapitán Mike Ziv. Námořnictvo prozatím testuje EM dělo na zemi. Námořní zkoušky jsou naplánované na rok 2016.
Americké námořnictvo US Navy vyvíjí railguny již mnoho let. Bohužel až do dnešních dní se nedařilo efektivně vyřešit největší problém EM zbraní – krátkou životnost hlavně.
Obrázek ukazuje "projektil" zbraně spolu s "výstelkou". Šípy se do hlavně ládují uvnitř výstelky, aby se zvýšila účinnost projektilu v cíli - podobný efekt jako u "podkaliberní" munice.
Rychlost projektilu je tak velká, že při kontaktu s atomy vzduchu vytrhává elektrony z atomových obalů – ionizuje vzduch a vytváří plazmu. Vzniklé horké plazma pak extrémně namáhá materiál hlavně. První prototypy hlavní byly zničeny již po několika výstřelech. I nyní je dosažení smysluplné kadence EM děla největší technickou výzvou.
Kromě výše zmíněného problému ale EM zbraně nabízejí jen výhody. Railgun dokáže ničit hladinové a pozemní cíle přímou i nepřímou palbou. Stejně tak lze EM dělo použít k ničení vzdušných cílů, od malých dronů až po balistické rakety. Railguny tak mohou být odpovědí na protilodní čínské balistické rakety.
Obrovskou výhodou je absence prachových náplní v nábojích. Manipulace s náboji do EM zbraní nepotřebuje zvláštní předpisy, je bezpečná, rychlá a jednoduchá.
Doslova strategickou výhodou je nízká cena nábojů. Speciálně tvarovaná střela do EM zbraní přijde na 25 000 dolarů. Naopak řízené střely, protilodní/protizemní/protivzdušné, stojí amerického daňového poplatníka statisíce nebo miliony dolarů.
„Máme jen určitý počet řízených střel na lodích. S tímto zbraňovým systémem však můžeme dát stovky a stovky nábojů na naše lodě,“ říká kontradmirál Klunder. „Myslím si, že to opravdu způsobí, že naši protivníci budou v budoucnu velmi, velmi nervozní.“
Klunder mluví především o ekonomické dominanci EM zbraní. Pro překonání obrany lodí amerického námořnictva musí protivník udržovat velmi mnoho pokročilých, a tedy patřičně drahých, proti-lodních střel. De facto EM zbraně jsou schopné uzbrojit námořní síly protivníka.
„Váš zásobník (elektromagnetické zbraně – pozn. redakce) se nikdy nevyčerpá, můžete neustále střílet, a to je hodně působivé,“ vysvětluje Klunder. „Mohou na nás poslat cokoliv a upřímně, jelikož můžeme nyní střílet neustále za rozumnou cenu, tak si myslím, že nevyhrají.“
Samozřejmě, nutno podotknout směrem k milovníkům vesmírných přestřelek z SG, že ve vesmírných vzdálenostech je rychlost railgun projektilu stále příliš nízká. Při naznačené rychlosti 8400 Km/hodinu (což je asi jenom 2333,4 metrů/vteřinu). Což znamená, že by za předpokladu, že by neztratil vůbec žádnou rychlost cestou znamenalo, že doletí od Země na Měsíc (při střední hodnotě jeho oběhu) za 45,76 hodiny. Zhruba tedy za 2 dny od výstřelu... :D
Čert ale ví, jak by vydržela hlaveň railgunu, kdyby byla tvořená třeba řekněme triniem a poháněl ho menší naqadahový reaktor... Takovou zbraní už by mohli vojáci SG jednotek v klidu sundávat stíhačky...
safra nějak jsem tu dlouho nebyl, zdravím hoši,
jsem si myslel, že jsem si vás nevšiml
avšak už mě kupodivu na cool sg-1 přestala bavit dva díly denně po sedmi letech kdyby raději opakovali všechny série to by bylo lepší a v bluray kvailtě tak jak sg-1