Pondělí, 18. Listopadu 2019  
SG-1 O seriálu
Stargate SG-1 (česky Hvězdná Brána ) je americko-kanadský televizní sci-fi seriál, součást franšízy Hvězdné brány společnosti Metro-Goldwyn-Mayer. Seriál, vytvořený Bradem Wrightem a Jonathanem Glassnerem, je založen na celovečerním filmu Hvězdná brána z roku 1994 od Deana Devlina a Rolanda Emmericha. Natáčen byl v kanadském městě Vancouver a v jeho okolí. Mezi lety 1997 a 2007 vzniklo a bylo odvysíláno 10 řad (prvních pět na kanále Showtime, ostatní na Sci-Fi Channel) s celkovým počtem 214 epizod. V Česku byl celý seriál uveden premiérově na stanici TV Nova postupně v letech 2000–2007. Hvězdná brána překonala v roce 2007 počtem epizod Akta X, která do té doby držela titul nejdéle vysílaného amerického sci-fi seriálu, roku 2011 byla sama předstižena seriálem Smallville.
Příběh seriálu Hvězdná brána začíná přibližně rok po událostech stejnojmenného filmu, když se americká vláda dozví, že síť prastarých mimozemských zařízení, pojmenovaných jako hvězdná brána, propojuje obrovské množství planet v galaxii Mléčná dráha, což umožňuje téměř okamžité mezihvězdné cestování. Pozdější epizody odhalí, že tato síť je schopna fungovat nejen v Mléčné dráze, ale dokáže, při dostatečné dodané energii, překlenout i mezigalaktické vzdálenosti. Seriál Hvězdná brána popisuje dobrodružství elitní speciální jednotky Letectva Spojených států označené SG-1, vlajkového týmu z více než dvaceti podobných pozemských jednotek, která prozkoumává galaxii a brání Zemi proti mimozemských hrozbám, jako jsou Goa'uldi, Replikátoři a později Oriové. Složení týmu SG-1 je v prvních pěti sezónách stálé, v dalších řadách však dojde k několika změnám. Seriál také využívá a rozšiřuje některá náboženství ze starověké i středověké Země, včetně egyptské a severské mytologie či artušovských legend.
Hvězdná brána měla na kanálech Showtime a Sci-Fi Channel úspěšnou sledovanost a stala se populární rovněž v Evropě a Austrálii. I přes některé menší negativní kritické odezvy byl seriál v průběhu svých deseti sezón oceněn řadou cen. Díky jeho úspěchu vznikly další seriály franšízy: Stargate Infinity (animovaný) z roku 2002, Hvězdná brána: Atlantida (spin-off volně navazující na začátek osmé řady) z roku 2004 a Hvězdná brána: Hluboký vesmír z roku 2009. Na Hvězdnou bránu také přímo navazují dva DVD filmy z roku 2008 – Hvězdná brána: Archa pravdy a Hvězdná brána: Návrat. Mezi další odvozená díla s tématem seriálu patří hry, hračky, literatura a audioknihy.

PříběhKomplex Cheyenne Mountain v Coloradu je ve Hvězdné bráně sídlem Velitelství Hvězdné brány Seriál Hvězdná brána pokračuje v ději původního stejnojmenného filmu a zobrazuje dobrodružství SG-1, vojenského týmu ze Země. SG-1 a více jak 20 dalších, postupně sestavených SG týmů se vydává na vzdálené planety pomocí mimozemského portálu ve tvaru kruhu známého jako hvězdná brána, který se nachází v přísně tajné vojenské základně Letectva Spojených států označené jako Velitelství Hvězdné brány (anglicky Stargate Command, zkratkou SGC) pod horou Cheyenne Mountain u města Colorado Springs. V prvních osmi sezónách se SG týmy vydávají na mise, jejichž úkolem je prozkoumat galaxii a hledat mimozemské technologie a spojence k obraně Země před Goa'uldy, hadům podobné parazitické mimozemské rase, která využívá lidi jako nedobrovolné hostitele. Jak je později v příběhu vysvětleno, Goa'uldi přepravovali před tisíci lety lidské otroky ze Země na ostatní obyvatelné planety v celé galaxii a nyní se jim představují jako bohové pradávných pozemských náboženství včetně egyptské mytologie. SG-1 také zjistí, že síť hvězdných bran postavili před miliony let takzvaní Antikové (anglicky Ancients), vysoce vyvinutá rasa podobná lidem. K tomu došlo ještě předtím, než Antikové využili svých mimořádných schopností, aby se povznesli na vyšší úroveň existence a poté se zavázali, že nebudou zasahovat do života ostatních druhů. Naproti tomu Oriové, kteří patří ke stejné rase povznesených bytostí jako Antikové, využívají svoji moc k podrobení ostatních druhů, jež nutí k uctívání náboženství Ori a k víře v náboženský fundamentalismus. Oriové proto převezmou roli hlavního padoucha v deváté a desáté řadě seriálu.

Goa'uldiPilotní epizoda „Děti bohů“ se odehrává rok po událostech z původního filmu a uvádí na obrazovky goa'uldského vládce soustavy a hlavního nepřítele Apophise (Peter Williams), který skrz hvězdnou bránu zaútočí na zakonzervovanou základnu SGC a unese vojáka. Velitelství Hvězdné brány je uvedeno do aktivní služby poté, co se zjistí, že hvězdná brána je částí meziplanetární sítě propojující červí dírou bezpočet planet. Pro obranu Země proti Goa'uldům, kteří disponují mezihvězdnými loděmi ve tvaru pyramid a obrovskými armádami Jaffů, dědičných otroků a lidských inkubátorů pro Goa'uldy, jsou vytvořeny tzv. SG týmy. Vlajkový tým SG-1, jehož členem je i přeběhlík a bývalý Apophisův první muž, postupně založí v galaxii několik aliancí s jinými kulturami i druhy, mezi něž patří Tok'rové, Goa'uldům podobná, ale skutečně symbiotická rasa, vyspělí lidé Tolláni, pacifističtí Noxové, laskaví Asgardi, kteří vypadají jako mimozemšťané z Roswellu. Další mimozemská hrozba se objeví ve finální epizodě třetí řady „Nemesis“ v podobě vnímajících strojů zvaných Replikátoři. Mezitím se odpadlí agenti kontroverzní tajné služby NID opakovaně pokusí na Zemi převzít kontrolu nad hvězdnou bránou a další mimozemskou technologií. Ačkoliv Apophis zemře na začátku páté sezóny, zůstává goa'uldské impérium hlavním nepřítelem až do konce osmé řady. V posledních dvou sezónách seriálu zůstane jediným vlivným Goa'uldem v seriálu vládce soustavy Baal (Cliff Simon), který je definitivně poražen v DVD filmu Hvězdná brána: Návrat.

AnubisPo Apophisově porážce v první epizodě páté řady „Nepřátelé“ se hlavním padouchem stane napůl povznesený goa'uldský vládce soustavy Anubis (David Palffy), který má mnoho znalostí Antiků i jejich technologii. Zatímco Země staví v průběhu šesté a sedmé sezóny svoji první mezihvězdnou loď Prometheus, Anubis vytváří armádu téměř neporazitelných Kull bojovníků, díky kterým smete mnoho ostatních vládců soustav. Ve finále sedmé řady, dvojepizodě „Ztracené město“, objeví SG-1 mocnou zbraň v antické základně na Antarktidě, pomocí které zničí celou Anubisovu flotilu. (Tento objev a úvodní dvojdíl osmé řady „Časy se mění“ vytvořil základ, na němž vznikl spin-off seriál Hvězdná brána: Atlantida vysílaný souběžně s osmou až desátou řadou Hvězdné brány.) Ba'al v průběhu osmé sezóny získá část Anubisovy moci, zatímco ten tajně získává kontrolu nad Ba'alovými silami. Na vládce soustavy také začnou útočit Replikátoři v lidské formě snažící se rovněž ovládnout galaxii, SG-1 ale nalezne a upraví antickou zbraň a všechny Replikátory v celé Mléčné dráze zničí. Před koncem osmé řady („Osobní záležitosti“) je odhaleno, že za původní Anubisovo povznesení je odpovědná laskavá Oma Desala (Mel Harris), povznesená Antička. Když se rozhodně proti němu zasáhnout a vstoupí s ním do souboje, který uvázne na věčném mrtvém bodě, ale který mu zabrání existovat na smrtelné úrovni, je už většina vládců soustav i Replikátoři zničeni a Jaffové získávají svobodu nad goa'uldskou nadvládou.

OriovéPůvodní tým SG-1 se po událostech osmé řady rozpadne, začátkem deváté sezóny je ale částečně obnoven pod novým velitelem poté, co SGC neúmyslně upozorní Orie, bytosti z jiné galaxie podobné Antikům, na existenci vnímajícího života v Mléčné dráze. Zatímco Oriové vyšlou do Mléčné dráhy vylepšené lidské bytosti nazvané Převorové, aby šířily jejich víru, čímž by se síla Oriů zvětšila, Ba'al a několik menších Goa'uldů infiltruje Zemi přes Společnost (koalici s odpadlými agenty NID), aby znovu vybudoval svoji moc. Na konci deváté řady („Kamelot“) zahájí Oriové s válečnými loděmi svoji evangelizační křížovou výpravu, která bez námahy porazí flotilu Země a jejích spojenců. Vůdce Oriů Adria (Morena Baccarin) se poprvé objeví v úvodním dílu desáté řady „Z masa a kostí“. SG-1 hledá Sangraal, antickou zbraň, která by mohla porazit Orie, mezitím Ba'al se svými klony pátrá po téže zbrani z vlastních důvodů. S pomocí mocného Antika Merlina (Matthew Walker) najde SG-1 konstrukční plány k Sangraalu a pošle ne zcela dokončenou verzi zařízení do orijské galaxie. Krátce poté se Adria povznese. Příběh je uzavřen v DVD filmu Hvězdná brána: Archa pravdy.

Navigace
Pravidla webu
Kontakt
Výměna ikonek

Zajímavosti o Hvězdné Bráně
A-Xtras
Videa webu


Nejnovější článek
SPIN-OFF: StarGate - Cesta Antiků

01. díl - Domove, sladký domove
Shoutbox
Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

19-09-2019 23:32
čaute lidičky počkejte dyžtak na tuhle hru až ji vydají tak to se rozjede tsunami čekám už na ni rok a na to jakou ma grafiku a bude tam i multiplayer a ten daedalus tak to bude pecka všech pecek ale snad to vydaj do konce tohoto roku je to hra stargate conflict first and third person shooter space and ground to sem na to teda zvědavej a hlavně na space Pff Šklebící se Naštvaný a jmenuje se stargate conflict z toho modu do homerworldu si udelali vlastni hru v unrealu tu odkaz https://www.faceb.
..SEARCH_BOX


26-08-2019 07:05
Zdravím Vás všechny Úsměv... taky jsem se tu po nějaké době ukázal, bohužel, jako mnozí, co zde napsali... ani u mě to s časem nevypadá nějak pozitivně Úsměv A MAFe s textovkami to vypadá blbě, vím tak o jedné, pokud nepočítáš FaceBook a ta je na téma Harryho Pottera...


19-08-2019 17:49
Hlavnim problemem her typu OGAME atd... je ze potrebujes lidi co to budou hrat, coz je v tehle dobe extremne tezke... ono by castecne taky stacil web kde nebude mrtno a nejnovejsi novinka nebude z konce 2017 Úsměv (coz je taky tezke dneska docilit) ale je to realnejsi goal nez hra.... ale rozsirit pusobnost by se dalo, jen by bylo potreba mit system co ti to dovoli delat relativne jednoduse (napr. CMSko na edne kde vsechny weby vznikaji jen nahranim spearatniho vzhledu a malym setupem)

13-08-2019 22:44
Je vůbec o textovky ještě nějaký zájem?

10-08-2019 12:59
Souhlasím, otázkou je, čím by mohl být zdejší web "lukrativní" pro náhodného kolemjdoucího. Třeba nějakou hrou? (např. text. ve stylu OGAME?) Fanouškovskou "sociální sítí"? Či snad rozšířit pole působnosti na více seriálů?Google+


Facebook PanelAnketa
Líbí se Vám nový vzhled webu?

Ano!
Ano!
63% [10 Hlasy]

Ne!
Ne!
38% [6 Hlasy]

Hlasy: 16
Pro hlasování musíte být přihlášeni.
Začátek hlasování: 28.02.15
Konec hlasování: 05.01.16

Archív anket


Spřátelené WEBY
Kdo je on-line
Hosté on-line: 1

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 717
Nejnovější člen: 7R7


Design by kajobert.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.